Vyprávějte dětem vlastní příběhy

Meditační pohádky

Představ si krásný podzimní den. Právě se vracíš z procházky v parku, kde sis se svými dětmi užila krásné odpoledne. Doma uvaříš čaj, zapálíš svíčku a všichni si společně sednete na gauč. Obejmete se a ty začneš vyprávět příběh. Vlastní příběh.

Realita, nebo jen přání?

Pro vyprávění vlastních příběhů existuje jen jedno pravidlo. A já vám ho prozradím hned na začátek.

Není jím fantazie ani vypravěčská praxe, i když by se mohlo zdát, že bez těchto dvou ingrediencí dobrý příběh nevznikne. Vznikne. Ale jen za předpokladu, že nebudete posuzovat to, co vyprávíte.

Bez předsudků, posuzování a dalších vnějších tlaků

Snažit se vyprávět příběh a hned přemýšlet nad tím, že to nezvládnete, že se vašim dětem nebude líbit nebo je bude nudit, není úplně nejlepší prostředí pro začínajícího vypravěče. Vlastně to není dobré prostředí pro jakéhokoli vypravěče.

Nesuďte své příběhy. Vypusťte z hlavy vše, co kdo kdy napsal nebo vám říkal, nepřemýšlejte nad tím, o čem budete vyprávět… Prostě vyprávějte.

Dítě nevnímá, že jste se zakoktali, opakujete slova nebo situace, nevadí mu, že to třeba nedává tak úplně smysl, ani že je vaše vyprávění na hony vzdálené realitě. Teď přece vyprávíte, dáváte průchod své fantazii, své tvořivosti, kde je vše dovolené.

Dítě vnímá vás a váš příběh. Pro ně jste v tu chvílí tím příběhem.

Meditační pohádky

Vypravěčova inspirace

Pokud ale opravdu nevíte, jak začít, nechce se vám nebo se jen obáváte, že z vašeho příběhu bude malá katastrofa, připravila jsem pár oblastí, ze kterých můžete čerpat inspiraci:

  1. Víly, skřítky a další podobné bytosti děti milují. Přidejte je do svého příběhu! Můžete je nechat setkat se s vaším dítětem nebo jen buďte pozorovatelem toho, co zažívají.
  2. Kouzelné předměty dodají vašemu příběhu šmrnc. Kouzelná hůlka v rukou vaší dcery, létající koberec nebo třeba talisman vašeho dítěte, který v příběhu nabyde magickou moc.
  3. Využijte situaci, do které se vaše dítě dostalo v nedávné době, nebo kterou jste prožili společně a vytvořte z ní základ příběhu. Ať už ji využijete pro nějaké ponaučení nebo jen tak pro zábavu, vaše dítě bude nadšené.
  4. Zapojte své dítě a tvořte s ním. Děti nemají nic, co by je v tvorbě příběhů brzdilo – neposuzují, nesrovnávají a nestydí se. Tedy aspoň do té doby, než je to naučíme. 🙂 Využijte toho a vymyslete pohádkový příběh společně. Mohla bych připojit pár tipů, jak na to, ale myslím, že vaše dítě vás samo povede.

Meditační pohádky

Hrajte si

Vyprávět vlastní příběhy můžete i za pomoci různých her. Pořiďte si kartičky s obrázky nebo „vyprávěcí kostky“. Můžete ale stejně dobře využít třeba pexeso nebo pohádkové kvarteto. Jednotlivé obrázky vám budou inspirací k vlastním příběhům.

Obrázky také můžete nakreslit sami. Doporučuji minimálně 12 obrázků (osoby, zvířata, obydlí, různé předměty…) ze kterých si vytáhnete alespoň 4 a můžete tvořit svůj příběh. Obrázky můžete průběžně doplňovat, jak vás napadne.

💜

Nadchla jsem vás? Věřím, že ano. A až nějaký vlastní příběh vytvoříte, budu ráda, když mi o něm napíšete! >> poslouchej@meditacni-pohadky.cz

Těším se. 🍀

Zuzana Řebíková
Hraju si se slovy. S jejich barvami a vůněmi. S emocemi, které vyvolávají. Skládám je tak, jak ke mně přicházejí. Mé psaní, tvorba, poselství pro vás >> Více informací o mně si přečtěte tady >>

Články, pohádky, inspirace

do vaší e-mailové schránky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.