Meditace pro děti v Plzni ~ více info & rezervace záložka "AKCE"

5 kroků k meditaci

Meditační pohádky

Meditace je stav naší mysli. Odpočaté, zklidněné a otevřené novým výzvám, pochopením i novým úrovním vnímání. Je odpočinkem, zpomalením a především pohledem dovnitř sebe.

Co vše k meditaci potřebujeme? A může se každý naučit meditovat?

Mou odpovědí je ano, každý z nás se může naučit meditovat. Je bezpočet různých způsobů, neomezeně pohledů a proto také možnost pro každého z nás vybrat si to, co nám vyhovuje.

Klidné místo, na kterém se budeme cítit příjemně – ať už uvnitř nebo venku, samota a chuť, touha nebo možná zvědavost nám připraví prostředí pro naše první meditační krůčky.

Meditační pohádky

1. Důvěra

Nezbývalo mi nic jiného – jen důvěřovat. Sobě. Okolí. A zase sobě. Tomu, že to dokážu. Přijdu na to, jak udržet myšlenky dál od sebe a nenechám je ovládat to, co dělám. Naučím se meditovat.

K meditaci mě přivedlo náročné životní období. Doba, ve které jsem se musela spolehnout jen a pouze na sebe, protože nic jiného nefungovalo. A ani fungovat nemělo.

Každý z nás takové období měl, má nebo bude mít. Období, které nás nutí spolehnout se jen na sebe a důvěřovat si. Můžeme jej podpořit právě meditací a zároveň naše první kroky v meditaci podpořit důvěrou v sebe i v meditaci jako takovou.

Meditační pohádky

2. Odhodlání

10 vteřin odhaduju. Možná to ale ve skutečnosti byly jen 2-3 vteřiny, kdy jsem udržela pozornost bez myšlenek. Vzpomínám na své první vedené meditace, které jsem si pouštěla třeba i 4× od začátku. Po třetí větě už jsem totiž nevěděla, co se tam povídá. Byly tak pomalé, zdlouhavé a… nudné. A já přece žila akční rodinný život plný domácích povinností a výchovných pravidel. Plný soudů, předpokladů a myšlenek, které mi nedovolily uvolnit se ani na těch pár vteřin.

Naučit se meditovat je „učení se“ jako každé jiné. Vyžaduje čas, trpělivost a odhodlání nezabalit to po prvním neúspěchu.

Doba je hektická, plná nejistoty, obav a stresu. Abychom se dokázali z těchto „předurčení“ vyvázat a alespoň částečně se od nich oprostit, potřebujeme vnitřní motivaci a odhodlání. Dobrý důvod k tomu, proč chceme meditovat, nám pomůže v odhodlání vydržet.

Zároveň ale není potřeba tlaku. Hledejte způsob, který vám bude vyhovovat  ~ příjemnou meditační hudbu, dobu pro meditaci, která vám sedne a pro vedenou meditaci tvůrce, který s vámi bude ladit.

Meditační pohádky

3. Odvaha

Než jsem si troufla na první meditaci, přečetla jsem si kupu článků, názorů a zkušeností. Díkybohu mě neodradily, i když některé z nich v sobě ten potenciál měly.

Já jsem ale věděla proč. Proč chci meditovat, co tím sleduji a co potřebuji. A taky jsem v sobě měla malinké semínko důvěry, které mě hnalo dál…

Vyzkoušet něco nového je často obtížné, mnohdy i bolestivé. Boří se při něm hranice toho, kde jsme se dosud pohybovali. Jemně vystlané a pohodlné místo našeho působení se mění a my se dostáváme na tvrdou a neprozkoumanou zem. Je to ale jen otázka zvyku, pohodlí a také úhlu pohledu.

Až se vše přeskládá a my si nové místo opět vysteleme měkoučkými polštáři, budeme se divit, co se nám ze začátku zdálo tak nepohodlné.

Krok k první meditační praxi se může zdát těžký a možná také zdlouhavý, ale je tou zmíněnou odvahou, která je potřeba vždy, když se pouštíme do něčeho nového.

Meditační pohádky

4. Pochopení

Zkoumala jsem a porovnávala. Tvůrce meditací i meditace samotné. Četla jsem si o záměrech do meditací vložených i o vnitřních motivech tvůrců. Pochopila jsem, že neexistuje měřítek, návodů, dobrých a špatných meditací. Existuje jen náš pocit a ten je jediný správný.

Nikdo nás nenutí. Není žádný vnější motiv, který by nás měl k meditaci vést a naučil nás meditovat. Je jen vnitřní – touha, přání, pochopení. Vnitřní krok a posun k tomu, čeho chci meditací dosáhnout a co mi má přinést. Co díky ní toužím spatřit a co mě má naučit.

Co si od meditace přejete vy?

Meditační pohádky

5. Plynutí

S milovanou hudbou, kterou jsem si kdysi stáhla na YouTube, jsem došla k pochopení, uvolnění a (s)plynutí. Už její první tóny mě dokáží uklidnit a vnést světlo do jakékoli situace. Světlo a vědomí toho, že vše se ukáže a poskládá v rámci nejvyššího dobra pro mě i mé okolí.

Najít si ten váš způsob meditace, hudbu, místo nebo přímo vedenou meditaci, která vám bude vyhovovat, se může zdát jako pořádně tvrdý oříšek. Ale i ten, s důvěrou, odhodláním a odvahou, se vám podaří rozlousknout a o to více si na něm pak pochutnáte.

Na vedené meditace se můžete podívat i na mých webových stránkách. Využijte možnost poslechu ukázky u každé z nich a až pak zvažte, zda-li vám bude vyhovovat.

Zuzana Řebíková
Hraju si se slovy. S jejich barvami a vůněmi. S emocemi, které vyvolávají. Skládám je tak, jak ke mně přicházejí. Mé psaní, tvorba, poselství pro vás >> Více informací o mně si přečtěte tady >>

Články, pohádky, inspirace

do vaší e-mailové schránky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.