SLEVA 20% na pohádky & meditace do 30.11.2024 ★ slevový kód SLEVA20
Meditovat může kdokoli. Je to umění, které nám bylo dáno a není potřeba se jej nějak učit. Podstatou je zpomalit, zastavit se a prostě být.
Ale jak je to s dětmi?
Děti ve své pravé podstatě, kráse a opravdovosti meditovat nepotřebují.
Samy jsou meditací. V absolutní přítomnosti, radosti a lásce. Samy ví, kým jsou a umí toto vědění na 100% využít.
Řada vnějších vlivů naše děti ale od jejich podstaty odklání. Směřují je z vnitřku ven. A ano, děláme jim to i my, rodiče, přestože se vědomě snažíme nedělat to.
Jak tedy můžeme dětem pomoci zvolnit, zklidnit se a nasměrovat je dovnitř sebe?
Vyzkoušet můžete jakoukoli z následujících 5 činností,
Začněte jednou z nich, se kterou souzníte vy i vaše děti. Provádět ji můžete společně. Neexistuje rozdíl mezi tím, zda jsou jen pro děti, nebo i pro dospělé. Jsou pro kohokoli. Dětem ale umožní s meditací začít.
Dech je základem meditace, života, bytí. Přináší zklidnění a uvolnění uprostřed stresu. Umožňuje nám odplavit vše, co už nepotřebujeme a nasát skrze něj to nové.
Vyzkoušejte s dětmi pomalý nádech a výdech a zároveň hluboký, co nejhlubší nádech a dlouhý výdech. Můžete při tom stát, nebo sedět.
Dýchejte do bříška.
Pro zaujetí i těch nejmenších dětí můžete sledovat, jak se bříška nafouknou a pak zase vyfouknou. Nebo položte na břicho ruku a sledujte, jak se zvedá a zase klesá.
Můžete si společně se svými dětmi lehnout, zavřít oči a představit si, jak váš dech proudí celým vaším tělem. Od hlavy, přes krk, hrudník a břicho až do prstů na nohou.
Dechovou meditaci se děti můžou naučit používat pravidelně – jako hru, jako zastavení se uprostřed hektického dne ve škole, nebo se díky ní mohou naladit na klidný spánek.
Jakékoli hraní, při kterém dítě nechvátá, nesoutěží, nesrovnává se s ostatními, je pro něj určitým druhem meditace. Stavění města z kostek, lepení modelů letadel nebo tvoření z papíru – činnosti, které vnímá naplno, v plném soustředění a přítomném okamžiku.
Hrajte si společně. Pomalu, láskyplně a bez potřeb posuzování.
Pozorování přírody – lezení brouka, poletování motýlů, ohýbání stébel trávy ve větru, bubnování deště nebo plápolání ohně při opékání špekáčků – přináší dětem, ale i dospělým zklidnění, zpomalení mysli nebo její úplné vypnutí a spočinutí v plném tady a teď.
Tip: střídejte se ve vymýšlení toho, co můžete v přírodě, ale i doma, pozorovat. Vymýšlejte náhodně, nepředhánějte se, nesoutěžte. Pozorujte to, co přichází.
Spontánní, nikoli řízený pohyb umožňuje uvolnění vzteku, agrese, frustrace, strachu a dalších emocí, které na nás nepříznivě působí a snadno je promění na radost, vděčnost a lásku.
Tančete, běhejte, skákejte v loužích… cokoli, u čeho si můžete dovolit nepřemýšlet a jen se ponořit do absolutní krásy a hloubky pohybu. A pravděpodobně nezůstane jen u pohybu, ale přidáte i zpěv, křik nebo smích. Vše je povoleno!
Společný čas prostý jakýchkoli zážitků.
Společný čas v klidu, tichu, doma nebo v přírodě, strávený vyprávěním, společným poslechem, pozorováním. V objetí, v propojení. V bytí.
Takový čas je krásnou společnou meditací dětí i rodičů.
Jednotlivé činnosti můžete libovolně kombinovat, propojovat, ale i obohacovat o jiné. Tak, jak to vašim dětem i vám bude vyhovovat. A ano, všechny jsou dobře využitelné i pro dospělé.
Máte nějaké vlastní vyzkoušené meditační činnosti pro děti? Podělte se o ně v komentářích.
Meditační setkání pro děti v Plzni
Zpomalení, zastavení pro vaše děti a vnímání toho, jaké skutečně jsou. Co si přejí, jaké mají dary, ale i jaké obavy a limity.
Dopřejte svým dětem pavidelné meditační zastavení v centru Plzně.
Články, pohádky, inspirace
do vaší e-mailové schránky