Meditace pro děti v Plzni ~ více info & rezervace záložka "AKCE"

Legenda o svatém Martinovi

Meditační pohádky

Svatý Martin pro nás představuje posla zimy, příchod prvního sněhu a možná také křupavou a pořádně vypečenou svatomartinskou husu. Co ale předcházelo tomuto svátku a jak je to s dalšími svatomartinskými symboly?

Restaurace chystají speciální svatomartinská menu, řada z nás se chystá na pečení husy doma a možná ještě přidáme přípravu tradičních svatomartinských rohlíčků.

Je ale tento svátek skutečně jen o jídle, nebo v sobě skrývá hlubší poselství?

11.listopad

Svátek svatého Martina připadá na 11. listopadu. Magické datum 11.11. je dnem, kdy symbolicky odchází podzim a přichází zima. Spojujeme si jej s příjezdem Martina na bílém koni – a bílý kůň je předzvěstí příchodu prvního sněhu.

Se svatým Martinem se ale pojí řada dalších pranostik. Znáte některé?

  • Na svatého Martina, kouřívá se z komína
  • Dnem svatého Martina, u nás zima začíná
  • V suchu-li jdou na Martina husy, o Vánocích v blátě chodit musí
  • Na svatého Martina, bývá bílá peřina
  • Jaký den svatého Martina, takové též bude zima

Velká část z nich se týká příchodu zimy do našeho života, příchodu sněhu, ale také hodnocení toho, jak počasí na svatého Martina ovlivní zimu i další části roku.

I když je jen málo míst v České republice, kde je možné sněhové vločky v tento den opravdu spatřit, i tak je svatý Martin jako symbol přicházející zimy v nás hluboce zakořeněný.

Legenda o svatém Martinovi

Co praví legenda a jaké zvyklosti přináší?

Martin byl římským vojákem. Narodil se roku 316 na území dnešního Maďarska.

Legenda praví, že jednoho dne, právě když vykonával službu a projížděl na svém bílém koni kolem městských bran, zastavil ho žebrák a prosil o almužnu. Martin u sebe neměl žádné jídlo ani peníze, chtěl však muži pomoci.

Protože byla mrazivá noc a žebrák na sobě neměl téměř nic, rozhodl se Martin přispět mu alespoň oděvem. Svým mečem rozetnul ve dví svůj teplý červený plášť a polovinu mu věnoval, aby se mohl alespoň trochu zahřát.

Svatý Martin se tak symbolem lásky, obětavosti a pomoci v nouzi.

Později ve svém životě byl pokřtěn, stal se knězem a měl se stát i biskupem. O to ale nestál a proto se ukryl, aby tomuto úřadu unikl. Podle legendy byl místem jeho úkrytu husinec, a protože jej husy svým kejháním prozradily, končí rok co rok na pekáči. 🙂

Bílý Martinův kůň je symbolem příchodu zimy a sněhu, svatomartinské rohlíčky, které si právě v tomto období často dopřáváme, zase symbolizují koňské podkovy.

Ať už bude váš víkendový stůl zdobit pečená husa, svatomartinské rohlíčky, nebo si svatého Martina připomenete pranostikou, věřím, že si při tom vzpomenete i na jeho dobrodiní a možnost pomáhat ve svém okolí stejně tak, jako pomáhal svatý Martin.

Meditační pohádky

Obraz Svatý Martin a žebrák od Wilfreda Thompsona, obrázek převzatý z webu stoplusjednicka.cz

Zuzana Řebíková
Hraju si se slovy. S jejich barvami a vůněmi. S emocemi, které vyvolávají. Skládám je tak, jak ke mně přicházejí. Mé psaní, tvorba, poselství pro vás >> Více informací o mně si přečtěte tady >>

Články, pohádky, inspirace

do vaší e-mailové schránky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.